Ekonomi

Moody’s, Türk bankalarının görünümünü ‘durağan’ yaptı

Moody’s Investors Service’ten yapılan yazılı açıklamada, seçimlerin ardından faaliyet koşullarının olumlu seyretmesi nedeniyle görünümün durağan kaldığı ancak “zorlayıcı olmaya devam ettiği” belirtildi.

Moody’s yaptığı açıklamada, “Türk bankalarının faaliyet ortamı zorlu ve değişken olmaya devam ediyor.” dedi.

Açıklamada, ekonomik büyümede beklenen yavaşlama ve yüksek seyrini sürdüren enflasyon nedeniyle notun düşürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ancak, politika üretiminde Ortodoksluğa dönüş için hükümetin attığı ilk adımlar, Mayıs 2023’teki seçimler Türk bankalarının çalışma koşullarını destekleyici niteliktedir. Çok yüksek enflasyon, yüksek vergiler ve liranın daha fazla değer kaybetmesi tüketici harcamalarını ve borç alanların parasını azaltmakta, bankaların geri ödeme kapasitelerini zayıflatarak varlıklarını baskı altına almaktadır.

Döviz kurundaki değer kaybı ve kredi hacmindeki genişlemenin 2022 yılına göre daha yavaş gerçekleşmesi, görünüm döneminde sektörün sermaye yeterliliğini zorlayacaktır. Kârlılık, 2022’de kaydedilen zirvelere kıyasla düşüş gösterse de normale dönecek, ancak yine de güçlü kalmaya devam edecek.”

elbeyli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu